- KKBK0001407
- BRANCH
- JUHU TARA ROAD MUMBAI
- ADDRESS
- SHREEKUNJ PLOT NO 30 A JUHU TARA ROAD SANTACRUZ WEST ANDHERI MUMBAI 400054
- BANKCODE
- KKBK
- MICR
- DISTRICT
- MUMBAI
- CITY
- MUMBAI SUBURBAN
- STATE
- MAHARASHTRA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
- The fifth character (0 in KKBK0001407) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
- The last six characters (001407 in KKBK0001407) are the branch code for JUHU TARA ROAD MUMBAI.