UTIB0000534
BRANCH
KANCHEEPURAM
ADDRESS
S NO. 60A GANDHI ROAD, KANCHEEPURAM 631 501
BANKCODE
UTIB
MICR
DISTRICT
KANCHEEPURAM
CITY
STATE
TAMIL NADU
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (UTIB in UTIB0000534) are the bank code, identifying Axis Bank.
  • The fifth character (0 in UTIB0000534) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (000534 in UTIB0000534) are the branch code for KANCHEEPURAM.