UCBA0000752
BRANCH
I T COLLEGE LUCKNOW
ADDRESS
9 A,NIRALA NAGAR, OPPOSITE VIVEKANAND POLYCLINIC, NEAR RAIDAS CROSSING, LUCKNOW ,LUCKNOW ,UTTAR PRADESH PIN 226020
BANKCODE
UCBA
MICR
DISTRICT
LUCKNOW
CITY
LUCKNOW
STATE
UTTAR PRADESH
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (UCBA in UCBA0000752) are the bank code, identifying UCO Bank.
  • The fifth character (0 in UCBA0000752) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (000752 in UCBA0000752) are the branch code for I T COLLEGE LUCKNOW.