SURY0000016
BRANCH
CHINCHWAD
ADDRESS
SHOP NUMBER 5A,GROUND FLOOR,SAMEER PLAZA,GP-72,G BLOCK,MIDC,SAMBHAJI NAGAR,CHINCHWAD,PUNE
BANKCODE
SURY
MICR
DISTRICT
PUNE
CITY
PUNE
STATE
MAHARASHTRA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The fifth character (0 in SURY0000016) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (000016 in SURY0000016) are the branch code for CHINCHWAD.