SBIN0009209
BRANCH
KESOPUR, NEW DELHI
ADDRESS
A-5, WZ-2 1A, SAHIBPURA ,KESHOPURNEW DELHI , PIN - 110018
BANKCODE
SBIN
MICR
DISTRICT
NEWDELHI
CITY
NEW DELHI
STATE
DELHI
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The fifth character (0 in SBIN0009209) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (009209 in SBIN0009209) are the branch code for KESOPUR, NEW DELHI.