- SBIN0009062
- BRANCH
- HADAPSAR
- ADDRESS
- S.N. 153 BY 1A BY 1A BY 1, PUNE SOLAPUR ROAD, DISTT. PUNE, MAHARASHTRA 411028
- BANKCODE
- SBIN
- MICR
- DISTRICT
- PUNE
- CITY
- PUNE
- STATE
- MAHARASHTRA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
- The fifth character (0 in SBIN0009062) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
- The last six characters (009062 in SBIN0009062) are the branch code for HADAPSAR.