SBIN0008663
BRANCH
POTHANICAD
ADDRESS
304A,KALIYAR ROAD, POTHANIKAD, PIN 686671
BANKCODE
SBIN
MICR
DISTRICT
POTHANIKAD
CITY
KOZHIKODE
STATE
KERALA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The fifth character (0 in SBIN0008663) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (008663 in SBIN0008663) are the branch code for POTHANICAD.