SBIN0004059
BRANCH
COMM RAJAPALAYAM
ADDRESS
381A SINGARAJAKOTTAI ST,RAJAPALAYAM, VIRUDUNAGAR, PIN 626117
BANKCODE
SBIN
MICR
DISTRICT
RAJAPALLAYAM
CITY
VIRUDHUNAGAR
STATE
TAMIL NADU
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The fifth character (0 in SBIN0004059) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (004059 in SBIN0004059) are the branch code for COMM RAJAPALAYAM.