KKBK0001407
BRANCH
JUHU TARA ROAD MUMBAI
ADDRESS
SHREEKUNJ PLOT NO 30 A JUHU TARA ROAD SANTACRUZ WEST ANDHERI MUMBAI 400054
BANKCODE
KKBK
MICR
DISTRICT
MUMBAI
CITY
MUMBAI SUBURBAN
STATE
MAHARASHTRA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The fifth character (0 in KKBK0001407) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (001407 in KKBK0001407) are the branch code for JUHU TARA ROAD MUMBAI.