INDB0002052
BRANCH
YAMUNA VIHAR
ADDRESS
PLOT NO C2 25 A YAMUNA VIHAR 110053
BANKCODE
INDB
MICR
DISTRICT
YAMUNA VIHAR
CITY
STATE
DELHI
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (INDB in INDB0002052) are the bank code, identifying Indusind Bank.
  • The fifth character (0 in INDB0002052) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (002052 in INDB0002052) are the branch code for YAMUNA VIHAR.