HDFC0009817
BRANCH
BANK HOUSE BANJARA HILLS
ADDRESS
HOUSE H NO 6 3 246 AND 6 3 244 A GROUND FLOOR ROAD NO 1 BANJARA HILLS HYDERABAD TELANGANA 500034
BANKCODE
HDFC
MICR
DISTRICT
HYDERABAD
CITY
HYDERABAD
STATE
TELANGANA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (HDFC in HDFC0009817) are the bank code, identifying HDFC Bank.
  • The fifth character (0 in HDFC0009817) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (009817 in HDFC0009817) are the branch code for BANK HOUSE BANJARA HILLS.