HDFC0009045
BRANCH
SIRUSERI
ADDRESS
HDFC BANK LTD FIRST FLOOR NO 4 217 A JEEVA TOWER OMR ROAD SIRUSERI KANCHEEPURAM TAMIL NADU 603103
BANKCODE
HDFC
MICR
DISTRICT
KANCHIPURAM
CITY
KANCHEEPURAM
STATE
TAMIL NADU
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (HDFC in HDFC0009045) are the bank code, identifying HDFC Bank.
  • The fifth character (0 in HDFC0009045) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (009045 in HDFC0009045) are the branch code for SIRUSERI.