FDRL0001615
BRANCH
JALANDHAR
ADDRESS
1A/545, NEW JAWAHAR NAGAR MARKET
BANKCODE
FDRL
MICR
DISTRICT
JALANDHAR
CITY
STATE
PUNJAB
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (FDRL in FDRL0001615) are the bank code, identifying Federal Bank.
  • The fifth character (0 in FDRL0001615) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (001615 in FDRL0001615) are the branch code for JALANDHAR.