CIUB0000277
BRANCH
NERUL E NAVI MUMBAI
ADDRESS
G26 B AND C HARDWARE-S CENTURIAN, PLOT 88 BY 91, SECTOR 19A, NERUL E,NAVI MUMBAI,THANE
BANKCODE
CIUB
MICR
DISTRICT
NAVI MUMBAI
CITY
THANE
STATE
MAHARASHTRA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (CIUB in CIUB0000277) are the bank code, identifying City Union Bank.
  • The fifth character (0 in CIUB0000277) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (000277 in CIUB0000277) are the branch code for NERUL E NAVI MUMBAI.