BKID0008492
BRANCH
BASAVESHWAR NAGAR
ADDRESS
313313 A 4TH BLOCK 3RD STAGEDR SIDDAYYA BASAVESHWAR NAGAR
BANKCODE
BKID
MICR
DISTRICT
BANGALORE
CITY
BANGALORE
STATE
KARNATAKA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (BKID in BKID0008492) are the bank code, identifying Bank of India.
  • The fifth character (0 in BKID0008492) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (008492 in BKID0008492) are the branch code for BASAVESHWAR NAGAR.