BKID0000126
BRANCH
KALYAN EAST
ADDRESS
SHIVD URGA SADANSURVEY NO 58 A HISSA NO 9
BANKCODE
BKID
MICR
DISTRICT
MUMBAI
CITY
MUMBAI
STATE
MAHARASHTRA
Definition
What is IFSC Code
The IFSC code is made up of three parts:
  • The first four characters (BKID in BKID0000126) are the bank code, identifying Bank of India.
  • The fifth character (0 in BKID0000126) is reserved and is typically zero, separating the bank code from the branch code.
  • The last six characters (000126 in BKID0000126) are the branch code for KALYAN EAST.